6 kroků pro úspěšné kácení stromů

Při kácení stromů je nezbytné používat správné pracovní techniky. Je nutné vytvořit nejen bezpečné pracovní prostředí, ale také provádět práci efektivně.

1. Plánujte dopředu


Je důležité, abyste kácení stromů plánovali velice pečlivě. Stromy musíte kácet bezpečně a ve směru, ve kterém chcete, aby spadly. Dobře naplánované kácení rovněž usnadňuje pokračování vaší práce. Nejdůležitějším faktorem, který má vliv na kácení, je případná přítomnost velkých překážek v dané oblasti (elektrické vedení, cesty a budovy, atd.). Pokud víte, že danou oblastí lesa vede silnice nebo že lidé touto oblastí denně procházejí, rozmístěte výstražné značky.

Plánování je při kácení stromů klíčové

2. Určete směr kácení stromu


Pokračujte určením směru pádu stromu důkladným posouzením stavu stromu. Jak vypadají větve a jak jsou rostlé? V úvahu vezměte také směr větru. Pokud si nejste jisti přirozeným směrem pádu stromu, odstupte od stromu a ověřte to pomocí olovnice (viz detailní popis v textovém rámečku). Vyčistěte prostor okolo stromu v zamýšleném směru kácení. Připravte si únikovou cestu vyklizením prostoru za stromem přibližně 45° v obou směrech.

Zkontrolujte směr kácení stromu

3. Prořezávání stromu


Po uklizení plochy, připevněte výstražná znamení a rozhodněte o směru pádu stromu a vaší ústupové cesty. Měli byste zkontrolovat, zda máte pro daný úkol dostatečné množství paliva v nádrži. Nyní nastal čas na prořezávání, kterým si usnadníte kácení, protože tak odstraníte překážející nízké větve a větvičky. Nejbezpečnějším způsobem prořezávání je práce nabíhajícím řetězem (spodní strana vodicí lišty) shora dolů.

4. Zvolte techniku kácení


Jakmile je kmen zbaven větví do výše ramen, nastal čas provést kácení. Při tom je nutné pamatovat na dvě věci: nedořez by měl mít stejnou tloušťku se správnými rozměry a do zářezu by měl být vložen kácecí klín nebo přetlačná lopatka, aby nemohlo dojít k sevření vodící lišty kmenem stromu. Jakou techniku kácení byste měli použít záleží na velikosti stromu, svažitost terénu a velikost vaší řetězové pily. Informace o různých technikách kácení, která metoda nejlépe odpovídá vašim podmínkám, najdete v příručce Práce s řetězovými pilami.

Techniky řezání s řetězovou pilou

5. Kontrola napadení chorobami


Pokud si všimnete, že má dřevo jinou barvu a je měkké, nebo pokud vypadá spodní část kmene nateklá nebo nemocná, buďte velmi opatrní. Toto je indikace, že je strom napaden hnilobou a to znamená, že je dřevní vlákno velmi slabé. Pokud nastane taková situace, kácejte strom v jeho přirozeném směru pádu a použijte naviják, pokud si nebudete jisti. Napadení hnilobou obvykle ustává ve vyšší části stromu, proto může být řešením kácení stromu s extra vysokým pařezem.

6. Výběr nářadí


Při kácení stromu si můžete vybrat z nabídky odpovídajícího nářadí pro kácení. Velikost stromu určí, jaký typ nářadí pro práci v lese budete potřebovat. Pro nejmenší stromy není obvykle potřeba nářadí pro kácení. Síla rukou je postačující možná s pomocí dlouhé násady. Kácecí klín poskytne větší sílu než různé typy přetlačných lopatek. Ve výjimečných případech můžete použít lano a naviják, což je ten nejbezpečnější a nejefektivnější způsob kácení stromů. Prohlédněte si a získejte více informací o různých typech nářadí v textovém rámečku.

Jak odhadnout výšku stromu
  1. Přidržte kolík v ruce ve vertikální poloze s vaší paží nataženou přímo před vámi tak, aby délka kolíku byla stejná jako vzdálenost mezi vaším okem a vaší rukou a aby byl vytvořen pravoúhlý trojúhelník mezi vaším okem, rukou a vrcholem kolíku.
  2. Dívejte se na strom a zůstaňte stát v takové vzdálenosti, ve které je výška stromu stejná jako je délka kolíku. Pokud se strom naklání, získáte mnohem přesnější výsledek, pokud budete měření provádět ze strany tak, aby se strom nenakláněl ani směrem k vám nebo od vás.
  3. Vzdálenost mezi vámi a stromem odpovídá výšce stromu.
Odhad výšky stromu
Jak změřit náklon stromu pomocí olovnice
  1. Zaměřte provázek s olovnicí směrem na vrchol kmene stromu.
  2. Změřte vzdálenost od svislice provázku s olovnicí ke středu kmene v úrovni země.
Nářadí ke kácení
  • Kácecí lopatka je nejvhodnější pro malé stromy při prořezávání. Než vyřežete celý hlavní řez, vložte dovnitř kácecí lopatku. Postavte se celou vahou na lopatku. Kácecí lopatka je obvykle zasunovací, a proto ji můžete nosit v pouzdře zavěšeném na opasku.
  • Přetlačná lopatka se používá pro relativně malé stromy. Existuje mnoho různých přetlačných lopatek s rozdílnými délkami páky. Než vyřežete celý hlavní řez, vložte dovnitř přetlačnou lopatku. Abyste maximalizovali zdvihací výkon, umístěte přetlačnou lopatku nejprve do středu hlavního řezu. Zvedejte nohama a držte rovná záda.
  • Nárazová lopatka se používá stejným způsobem jako přetlačná lopatka. Může se rovněž použít jako úderné nářadí při použití dřevorubeckého klínu.
  • Dřevorubecké klíny jsou nejlepší pro stromy středně velké a velké. Vkládají se dovnitř před vyřezáním celého hlavního řezu a vtloukají se tam pomocí sekyry nebo nárazové lopatky. Někdy je zapotřebí několika dřevorubeckých klínů. Používejte klíny vyrobené z umělé hmoty nebo slitiny hliníku. Omylem se vám může stát, že říznete do klínu. Proto je dobré používat klíny vyrobené z měkkého materiálu, abyste nemuseli riskovat zničení řetězu pily.
  • Naviják se používá v situaci, kdy potřebujete maximální sílu a bezpečnost. Pro maximální účinek se lano přivazuje ke stromu co nejvýše.
Nářadí ke kácení
Vytvořeno26.11.2020
Zasílání novinek na e-mail
Chcete být pravidelně informováni o novinkách a zvýhodněných akcích?
Přihlašte se k odběru novinek
Zasílat
Otevírací doba
Po 8:00 - 17:00
Út 8:00 - 17:00
St 8:00 - 17:00
Čt 8:00 - 17:00
Pá 8:00 - 17:00
So 9:00 - 12:00
mimo pracovní dobu možno dohodnout osobní schůzku na tel.
+420 602 228 098
SLEDUJTE NÁS
    • Všechny aktuální novinky, události, videa a obrázky od společnosti Husqvarna.
      Neváhejte a přidejte se.

©2020 New Visit Garden s.r.o. - Všechna práva vyhrazenaZačátek stránky
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies